Proč je pro nás dentální hygiena tak důležitá?
Dentální hygiena je obor, který se zabývá prevencí onemocnění dutiny ústní, jejich léčbou a vzdělávací činností.
Správná péče o zuby a dásně a pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygienistky výrazně snižují riziko vzniku onemocnění, jako jsou například zubní kaz nebo zánět dásní, popř. zánět hlubších struktur zubního závěsného aparátu. Dentální hygienistka je jakási pomocnice zubního lékaře. Má za úkol vzdělávat a motivovat pacienta ke správné péči o svá ústa, aby se předcházelo vzniku onemocnění v dutině ústní, popř. aby se tato onemocnění dále nešířila nebo nezhoršovala. Zubní lékař pak napravuje vzniklé škody.
Je důležité, aby se při každé návštěvě dentální hygienistky vyšetřil zdravotní stav dutiny ústní. Bez této informace je téměř nemožné stanovit individuální léčebný plán. Vyšetřit by se tedy měly jak tvrdé zubní tkáně, tak i měkké tkáně (dáseň, sliznice, jazyk), popř. hloubka dásňového žlábku (prostor mezi zubem a dásní).
Krvácí Vám někdy dásně?
Krvácení dásní je jedním z nejčastějších projevů zánětu dásní.
Zánět dásní - gingivitida je onemocnění, které postihuje dásně. Projevuje se zčervenáním, zduřením, krvácivostí, někdy i brněním až bolestivostí. Je způsoben bakteriemi v zubním plaku.
Zubní plak je vysoce organizovaná ekologická jednotka, obsahující velké množství bakterií. Obvykle má bílou až nažloutlou barvu. Aby se plak stal více viditelným, používáme speciální indikátory, které plak zabarví do různých barev. Bakterie v zubním plaku mohou vyvolat zánětlivou reakci buď působením toxinů (škodlivých látek), které produkují, nebo tyto toxiny způsobí, že náš organismus spustí imunitní reakci proti těmto škodlivinám, která pak může mít za následek poškození vlastní tkáně.
Po běžném vyčištění zubů zubním kartáčkem zůstává plak v mezizubí a v oblasti zubního krčku - tedy v dásňovém žlábku a těsně nad úrovní dásně. Aby bakterie v zubním plaku způsobily zánět, stačí jim zpravidla pouhé 3 dny.
Zubní plak může zmineralizovat působením minerálů
ze sliny, čímž se vytvoří zubní kámen. Naddásňový zubní kámen je měkký,
světlý a vyskytuje se hlavně v blízkosti vývodů velkých slinných žláz,
které jsou pod jazykem a u horních stoliček. Poddásňový zubní kámen je tvrdší,
tmavší barvy a může se objevit na jakémkoli zubu
Pokud se zánět dásní neléčí, bakterie se dostanou dásňovým žlábkem do hlubších struktur zubního závěsného aparátu a způsobují tak mnohem závažnější onemocnění - parodontitida, pro většinu známá jako parodontóza.
Parodontitida je onemocnění, mezi jehož příznaky patří příznaky gingivitidy + ústup dásně, prohloubení dásňového žlábku, které je způsobeno úbytkem kolagenních vláken, které ukotvují zub v zubním lůžku (kosti) a úbytkem kosti. v tomto stádiu se zuby mohou viklat a může dojít až k jejich ztrátě.
Co dělá hygienistka se zánětem dásní?
Po tom, co Vám hygienistka oznámí, že máte zánět dásní následuje několik kroků léčby.
Nejdříve je potřeba odstranit veškeré nečistoty, tedy zubní plak a kámen, které zánět způsobují.
Zubní kámen se odstraňuje pomocí speciálního přístroje - ultrazvuku a pomocí ručních nástrojů - scalerů, kyret... Zubní plak se pak odstraní gumovým kalíškem či kartáčkem a leštící pastou nebo pomocí Air-flow (pískování) za použití jemného prášku.
V dalším kroku se vybírají vhodné dentální pomůcky. Je potřeba zvolit pomůcky individuálně, podle potřeby pacienta. Já doporučuji kartáček s malou hlavou a rovně střiženými vlákny. V mnoha případech volím i dětské kartáčky, protože velikost kartáčku by se neměla rozlišovat podle věku, ale podle velikosti úst a zubů. Navíc mají dětské kartáčky i veselé motivy :-). Tvrdost kartáčku volím podle individuálních potřeb pacienta. Dále měřím velikost mezizubních prostor a vybírám vhodný typ mezizubního kartáčku. Na dočištění špatně přístupných míst volím jednosvazkový kartáček.
Když máme pomůcky vybrané, je na řadě naučit pacienta, jak je používat.